Protože pouze pes s průkazem původu je skutečně výmarský ohař s potvrzenými předky do 4. generace. Průkaz původu je osvědčením o vlastnostech zdravotních, exteriérových i povahových.

Průkaz původu Vám nic nazaručuje na 100 % a pochopitelně se může stát, že i po špičkových rodičích se vyskytne u štěněte nějaká vada. S koupí štěněte bez PP však toto riziko podstatně roste. Chovatelský klub se snaží o reprodukci co nejzdravější populace – z chovu jsou proto vyřazováni psi se zdravotními problémy (chybějící zuby, kryptorchismus, ektropium, entropium, vady kostry, atd.) či problémy povahy (bázlivost, agresivita), v řízeném chovu (jakým v ČR chov VO je) navíc poradce chovu sestavuje vhodné rodičovské páry s co nejmenším rizikem přenosu dědičně podmíněných vad. Je možné, že bez PP koupí štěně právě po feně, která byla ze zdravotních důvodů či exteriérového nebo povahového defektu vyřazena z chovu (nebo v horším případě tomu tak bylo u obou rodičů).


Nejčastější "důvody", proč štěně nemá průkaz původu


1. "Štěně je "čistokrevné", oba rodiče mají PP, ale nechtělo se nám chodit na výstavy a předvádět se." 
2. "Toto štěně je nadpočetné (páté, šesté, sedmé z vrhu) a proto nedostalo PP." Toto tvrzení je lež!!! Nadpočetnost existovala v jednom období tuhého socialismu a sloužila k redukci počtu štěňat u velkých vrhů. Štěňata musela být utracena hned po narození, takže ani tehdy nebylo možné je legálně prodat. Toto nesmyslné nařízení bylo již dávno zrušeno a v dnešní době neexistuje žádné omezení počtu štěňat ve vrhu. Přesto je to stále jedna z nejoblíbenějších výmluv prodávajícího a lidé tomu bohužel velmi často uvěří. 
3. "Chtěli jsme fence jednou dopřát štěňátka, aby neměla zdravotní problémy (toto je velice silně zakořeněný mýtus, ale o tom až někdy jindy) a kvůli tomu přeci nebudeme chodit na výstavu!" 
4. "Matka i otec mají papíry, ale bohužel se spářili dřív, než jsme s nimi stihli jít na bonitaci." 
5. "Štěně sice teď papíry nemá, ale to se dá zařídit dodatečně." Tako toto tvrzení je lež. Existuje sice teoretická možnost zařazení psa do chovu a zapsání do přechodného registru, ale je to velice složité a povolené pouze u plemen ohrožených zánikem. Takové plemeno u nás ani nenajdete...


Na druhou stranu se najdou nepoctivci ze známých chovatelských stanic, kteří prodají za plnou cenu i štěně, u kterého je jasné, že nebude vhodné k výstavám a dalšímu chovu. A naopak existují i majitelé, kteří fenku s nepapírovými štěňaty opečovávají víc než vlastní děti a pečlivě vybírají budoucí páníčky. To jsou ty výjimky, které potvrzují pravidlo...


 
Tvorba stranek pro chovatele